Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Macieja Dobrzyńskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maciej Dobrzyński jest jednym z bohaterów epopei Adama Mickiewicza pt.: ,,Pan Tadeusz”. Ponieważ cechował się spokojem i powagą, był szlachetny, odważny, waleczny, honorowy i mądry, stał na czele szlachty zaściankowej. Nieobcy był mu szacunek i poważanie zubożałej szlachty. Sylwetka Macieja Dobrzyńskiego może posłużyć jako wzór męstwa i patriotyzmu. Bohater uczestniczył bowiem w konfederacji barskiej i powstaniu kościuszkowskim, podczas którego wsławił się bohaterskimi i wymagającymi wielkiej odwagi czynami. Dobrzyński był osobą bardzo honorową, ale także impulsywną i zawziętą. Na przykład nienawidził zaborców z całego serca, co więcej, nienawidził ich tak bardzo, że kiedy Polska została podzielona przez rozbiory, starał się nie wychodzić z domu tylko dlatego, aby nie spotkać na drodze swej jakiegoś Moskala, bo wtedy na pewno wyrządziłby mu krzywdę. Jako przywódca szlachty zaściankowej, bardzo dumnej ze swego herbu, miał poczucie jej równości wobec całego stanu szlacheckiego. 

Bohater bardzo idealizował przeszłość szlachecką, był przywiązany do tradycji, obyczajów, narodowego stroju. Był zdecydowanym przeciwnikiem francuszczyzny. Podczas uczty bohater wyraża dezaprobatę dla wojska polskiego, które było...

Podobne wypracowania