Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Pestki

Jedną z bohaterek powieści dla młodzieży autorstwa Ireny Jurgielewiczowej pt:  ,,Ten Obcy” jest trzynastoletnia Pestka Ubyszówna. Poznajemy ją w chwili, kiedy razem z mamą przyjeżdża na wakacje do niewielkiej miejscowości. 

Pestka uchodziła za dziewczynę ładną, odważną, upartą, stanowczą i rezolutną. Miała czarne, zadbane włosy oraz szare, przenikliwe oczy. Bohaterka była bardzo wysportowana, bardzo dobrze jeździła na rowerze, pływała najlepiej z całej klasy, ponadto bardzo dobrze się uczyła. Rozpierała ją energia, zawsze wszędzie jej było pełno. Nie lubiła rozważać i zastanawiać się nad problemem tylko działać. Pomagała jej w tym niebywała pewność siebie, która przejawiała się poprzez wieczną radość, zadowolenie oraz gadatliwość. Nie można niestety powiedzieć, iż Pestka była idealna. Jak każdy oprócz zalet, posiadała także wady. Jedną z nich była zazdrość oraz egoizm. Wszystko bowiem musiało iść po jej myśli. Była trochę samolubna, bardzo lubiła się chwalić swoimi osiągnięciami, adoracja kolegów i koleżanek bardzo jej się podobała. 

Cieszył ją fakt, że była ładniejsza, sprytniejsza oraz bardziej wysportowana od swojej przyjaciółki, Uli. Była przekonana, iż jest to rzecz najzupełniej naturalna, że radzi sobie lepiej niż ona. Kiedy okazało się, że pies – przybłęda – Dunaj, zaufał tylko Uli, Pestka poczuła się urażona i zdradzona. Nie kryła swojej zazdrości, poczuła nawet swego rodzaju niechęć do dziewczyny, pomimo iż ta była jej najlepszą przyjaciółką. Uczucie to minęło jednak w momencie, kiedy zapłakana Ula poprosiła ją o udzielenie pomocy Zenkowi. Pestka widząc łzy przyjaciółki przełamuje opór i niechęć i udaje się do mamy, by opowiedzieć jej o Zenku, pomagając mu tym samym. 

Wydaje mi się, iż pod przykrywką twardej, odważnej i zawsze wesołej dziewczynki, kryła się mała, zagubiona Pestka, która najbardziej na świecie bała się odrzucenia i samotności.

Pestka Ubyszówna z pewnością należy do bohaterek pozytywnych, które mogą stanowić wzór godny naśladowania..

Podobne wypracowania do Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Pestki