Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janosik - historia Janosika. Charakterystyka Janosika

Janosik jest tytułowym bohaterem legendy o zbójniku, który pomagał biednym ludziom.

Mężczyzna według opowieści jest góralem, a miejscem jego działań jest Liptowo i tatrzańskie lasy. Tam wraz z innymi rozbójnikami napadał na bogatych ludzi i zabierał im pieniądze i kosztowności. Następnie oddawał je ubogim ludziom, którzy żyli w nędzy.

Janosik był bardzo odważny, nawet zanim został rozbójnikiem. Kiedy zabłądził w lesie, trafił do chatki zamieszkałej przez trzy czarownice. Nie bał się ich wcale i postanowił, że tam właśnie spędzi noc. Kobiety chciały sprawdzić, czy ich gość jest wytrzymały, dlatego na nagie ciało położyły mu rozpalony węgiel. Janosik dzielnie zniósł tę próbę, a czarownice uczyniły go prawdziwym rozbójnikiem. Także i potem wykazywał się odwagą. Zawsze stawał do walki z wrogiem, nie bał się, gdy jego przeciwnik był lepiej uzbrojony. Aby pomóc biednym atakował przejeżdżających przez las ludzi i nigdy nie brakło mu odwagi.

Chociaż był rozbójnikiem, to miał dobre serce. Kiedy otrzymał magiczną siłę od czarownic, nie wykorzystał jej dla swoich przyjemności. Chciał pomagać biednym, potrzebującym ludziom. Może sposób, jaki wybrał nie był najlepszy, ale dzięki temu wielu ludzi otrzymało pomoc.

Swoją siłę i sprawność fizyczną Janosik zawdzięczał darom, które otrzymał od czarownic. To właśnie dzięki nim był odporny na ból i bardzo wytrzymały. Legenda mówi, że kiedy odebrano mu pas, koszulę i ciupagę zupełnie stracił swoją moc.

Janosik był bez wątpienia zawadiaką. Lubił walczyć i pokonywać swoich wrogów. Myślę, że sprawiało mu to niemal taką samą przyjemność, jak pomaganie. Na obiedzie u możnego pana razem z innymi rozbójnikami wdał się w bójkę w z jego sługami, a poproszony przez cesarza dzielnie stanął do walki z pewnym żołnierzem.

Uważam, że bohater bardzo lubił przebywać w towarzystwie innych ludzi. Znalazł sobie kompanów, którzy razem z nim wojowali w górskich lasach. Zawsze był wśród ludzi, bo albo z nimi walczył, albo niósł pomoc.

Janosik jest postacią złożoną, ponieważ miał duszę rozbójnika, ale tez bardzo dobre i szlachetne serce. Ludzie jednak nie docenili jego dobrych uczynków i skazali na śmierć. Historia bohatera jest smutna, bo ginie osądzony przez ludzi, którym być może wcześniej pomógł.

Podobne wypracowania do Janosik - historia Janosika. Charakterystyka Janosika