Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Syzyfie – streszczenie, interpretacja mitu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Syzyfie należy do kręgu legend korynckich. Mit jest opowieścią  o charakterze teogonicznym, a więc traktuje o narodzinach i życiu bogów.

Syzyf był założycielem i królem Koryntu, cieszył się ogromnym poważaniem swoich poddanych, opływał w bogactwa. Bogowie bardzo go lubili, ponieważ był otwarty i zabawny. Zeus zapraszał go więc na uczty urządzane na Olimpie oraz częstował go boskim nektarem - ambrozją.

Syzyf bardzo chwalił się znajomością z bogami, jego słabością było plotkowanie. Król Koryntu często opowiadał o tym, co dzieje się na Olimpie zwykłym śmiertelnikom. Pewnego razu Syzyf zdradził ważny sekret Zeusa. Zdenerwowany bóg wysłał po Syzyfa Tanatosa - bożka śmierci. Tymczasem Syzyf wcale nie chciał odchodzić z tego świata. Sprytny król uwięził podstępem Tanatosa, a ludzie na świecie przestali umierać. Bogowie uwolnili Tanatosa, a Syzyf umarł.

Przed śmiercią nakazał jednak swojej żonie, aby nie chowała jego zwłok. Bez pogrzebu Syzyf nie mógł wejść do krainy umarłych. Przebiegły władca żalił się Plutonowi, że jego żona nie dopełniła obowiązku pogrzebu. Bóg pozwolił wrócić Syzyfowi na ziemię, aby zemścić się na żonie. Kiedy tylko Syzyf wrócił do świata żywych ukrył się i żył długo....

Podobne wypracowania