Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bohater-narrator „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – omów temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest jednym z wstrząsających dokumentów wynaturzeń drugiej wojny światowej. To dowód ludzkiego bestialstwa, okrucieństwa i rozbudzenia w jego naturze najgorszych instynktów. 

Główny bohater, będący zarazem narratorem utworu, jest całkowicie utożsamiony z autorem, który wszystkie opisane wydarzenia przeżył i był ich świadkiem, podzielając los współwięźniów w łagrze rosyjskim. Obok własnej egzystencji w obozie narrator opisuje również historie innych skazańców, które zostały mu przez nich opowiedziane.

Z relacji Gustawa można poznać wszystkie mechanizmy upodlenia ludzi, które Rosjanie stosowali na więźniach obozu. Głównym zadaniem uwięzionych była nadludzka praca, która musieli wykonywać w nieludzkich warunkach, dla zysku ciemiężcy. Wypracowywanie ponad stuprocentowej normy dziennej było powolną śmiercią dla ciała. Narrator przybliża szczegóły tego niewolnictwa. Obok potwornego wysiłku, w zimę dodatkowo obciążonego niską temperaturą i śniegiem, elementem wykańczającym ludzi był niewyobrażalny i wszechobecny głód.

Problem głodu narrator opisuje szeroko. Mikroskopijne racje żywieniowe dla tak ciężko pracujących...

Podobne wypracowania