Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela „Katarynka” Bolesława Prusa jest właściwie obrazkiem realistycznym, gdzie postacie są pewnymi reprezentatywnymi typami społecznymi.

Utwór prezentuje postać pana Tomasza niemłodego już mężczyzny, mecenasa, który słynął z wielkiego zainteresowania kulturą wysoką oraz jej wszelkimi wytworami. Obdarzony wielkim smakiem i wrażliwością na piękno najlepszego gatunku, przykładał ogromną wagę do otaczania się najlepszymi i estetycznymi przedmiotami.

Mecenas wiódł życie samotnika. W młodości wielokrotnie swatany unikał jak ognia ożenku. Gdy osiągnął już pewną dojrzałość i sam zaczął szukać kandydatki na żonę, nie okazało się, że jest to niełatwe zadanie. Bohater nie cierpiał katarynek i kataryniarzy. Jego ogromna niechęć kazała mu płacić stróżom, by przepędzali kataryniarzy z podwórza pod jego oknami.   

Drugą postacią dzieła jest ośmioletnia niewidoma, sąsiadka mecenasa z naprzeciwka. Mieszkała razem z matką w mieszkaniu, które prawnik mógł widzieć z okien swojego lokalu. Wcześniej mieszkały w domu, gdzie zawsze upajać się można było dźwiękami pięknej muzyki, a nowy dom pogrążony był w przytłaczającej ciszy. Dziecko straciło wzrok kilka lat wcześniej na skutek nieznanej choroby. Bohater...

Podobne wypracowania