Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przedstawione w dramacie Sofoklesa siostry są od siebie całkowicie odmienne. Dominujące cechy ich charakterów stają się widoczne w sytuacji kryzysowej. Sytuacją tą staje się śmierć ich brata, Polinejkesa, którego król Kreon zabrania pochować (według wierzeń religijnych dusza Polinejkesa nie mogła trafić do świata zmarłych, jeśli jego ciało nie zostało pochowane. Rozkaz króla był zatem wyrokiem straszniejszym niż śmierć, skazującym Polinejkesa na wieczne potępienie).

Obie siostry bardzo kochają zmarłego brata, lecz Ismena boi się Kreona i ze strachu postanawia usłuchać jego rozkazu. Cechuje ją uległość i strach oraz umiejętność przyjmowania rzeczywistości taką, jaką jest. Ismena okazuje się tchórzem, niezdolnym do poświęcenia własnego bezpieczeństwa w imię miłości. Jednak nie należy oceniać jej postawy zbyt surowo, ponieważ jest Ismena postacią najbardziej chyba ludzką ze wszystkich przedstawionych w dramacie. Strach jest uczuciem naturalnym, a instynkt przetrwania najsilniejszym bodźcem, katalizującym nasze działania. Stąd postawa Ismeny, choć niegodna naśladowania, jest bardzo typowa, zwłaszcza dla ludzi mniej ambitnych.

Antygona jest przeciwieństwem siostry. Nie umie pogodzić się z losem brata i pomimo królewskiego zakazu...

Podobne wypracowania