Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-boska komedia” - Pankracy. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pankracy to jedna z głównych postaci III części „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Pełni on tam funkcję przywódcy obozu rebeliantów. To człowiek bardzo inteligentny, sprytny, zdecydowany, wierzący w swoje racje i idee, lubiący władzę i dominację. Jednocześnie nie ma skrupułów i nie boi się poświęcać życia innych ludzi, aby tylko dopiąć swojego celu i udowodnić swoje ideologie. Wysyła do obozu Hrabiego Leonarda, a gdy ten nie jest pewien, czy z misji wróci żywy, Pankracy mówi, że zostanie wtedy „męczennikiem za wolność ludu”. 

Ceni sobie odwagę, lubi filozofować. Uważa, że jego najpełniejszym zwycięstwem nad arystokracją byłoby przeciągnięcie Hrabiego na swoją stronę: „Ja chcę go widzieć – spojrzeć mu w oczy – przeniknąć do głębi serca – przeciągnąć na naszą stronę”. Nienawidzi subordynacji, i boi się zdrady. Najważniejsze wydają się dla niego jego poglądy. Uważa, że człowiek, jak długo ma nadzieję i wiarę, będzie szczęśliwy. W wielu fragmentach pokazuje swoją pychę. Sam o sobie mówi, że jest bardzo silnym przywódcą. Siły i energii dodaje mu fakt wiary w swoje idee i w to, co robi. 

Umie manipulować ludźmi. Zastanawia się nad swoim...

Podobne wypracowania