Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Akte

Akte była bohaterką powieści Henryka Sienkiewicza pt: ,,Quo vadis”. Mieszkała na dworze króla Nerona, swego czasu była jego kochanką. Akte była przepiękną kobietą, była zapraszana na każdą ucztę, którą wyprawiał Neron, gdyż, jak powiadano: ,,(… ) jej śliczna postać stanowiła ozdobę uczty (…)”. Jednakże oprócz przymiotów, które świadczyły o jej pięknie zewnętrznym, Akte miała także piękne wnętrze. Rzymianka była osobą cichą, spokojną, pokorną, dobrą, kochającą i wierną:

„(…) była cicha i pokorna (…) nikogo zaś nie uczyniła swym nieprzyjacielem”.

Pomimo iż Neron zostawił ją dla innej kobiety, Poppei Sabiny, nadal mieszka na dworze, by opiekować się niechlubnym kochankiem. Cały czas żywi bowiem do niego uczucia i pomimo wyrządzonych jej krzywd nie może przestać o niego dbać. Jej dobre serce oraz pomocna dłoń znajdują wyraz  wyraźnym uwielbieniu jej przez podwładnych, którym zawsze dawała szansę: 

 „(…) nie chciała mieszać się do spraw publicznych i jeśli kiedykolwiek używała swego wpływu na młodego władcę, to chyba tylko dla wyproszenia dla kogoś litości.”

Akte chyba jako jedyna wierzyła, iż Neron jest dobrym człowiekiem. W głębi duszy tliła jej się nadzieja, ze kiedyś były kochanej zrozumie swój błąd i do niej wróci. Piękna bohaterka bardzo cierpi, o czym przyznaje się podczas rozmowy z Ligią. Zdaje sobie sprawę, iż mieszkanie pod jednym dachem z osobą, którą ja porzuciła sprawia ból, nie może jednak opuścić pałacu, za bardzo kocha Nerona, chce go cały czas ochraniać. Jej wierność i oddanie dla dawnego kochanka zasługuję na niebywały szacunek. Rzadko która kobieta byłaby w stanie spokojnie i z pokorą patrzeć na szczęście byłego partnera z inną kobietą. Akte opiekowała się Neronem do końca, aż do jego śmierci, kiedy to chowa jego ciało, rozpaczając na wielką stratą:

,,Wierna Akte obwinęła go nazajutrz w kosztowne tkaniny i spaliła na przepełnionym wonnościami stosie”.

Postawa Akte, pełna miłości, wierności, oddania i dobroci może posłużyć jako wzór godny naśladowania. Cechy bowiem, które posiada  i wartości, które wyznaje, są ponadczasowe i uniwersalne. Nie każdy jednak potrafi być im wierny.

Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Akte