Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Akte

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akte była bohaterką powieści Henryka Sienkiewicza pt: ,,Quo vadis”. Mieszkała na dworze króla Nerona, swego czasu była jego kochanką. Akte była przepiękną kobietą, była zapraszana na każdą ucztę, którą wyprawiał Neron, gdyż, jak powiadano: ,,(… ) jej śliczna postać stanowiła ozdobę uczty (…)”. Jednakże oprócz przymiotów, które świadczyły o jej pięknie zewnętrznym, Akte miała także piękne wnętrze. Rzymianka była osobą cichą, spokojną, pokorną, dobrą, kochającą i wierną:

„(…) była cicha i pokorna (…) nikogo zaś nie uczyniła swym nieprzyjacielem”.

Pomimo iż Neron zostawił ją dla innej kobiety, Poppei Sabiny, nadal mieszka na dworze, by opiekować się niechlubnym kochankiem. Cały czas żywi bowiem do niego uczucia i pomimo wyrządzonych jej krzywd nie może przestać o niego dbać. Jej dobre serce oraz pomocna dłoń znajdują wyraz  wyraźnym uwielbieniu jej przez podwładnych, którym zawsze dawała szansę: 

 „(…) nie chciała mieszać się do spraw publicznych i jeśli kiedykolwiek używała swego wpływu na młodego władcę, to chyba tylko dla wyproszenia dla kogoś litości.”

Akte chyba jako jedyna wierzyła, iż Neron jest dobrym człowiekiem....

Podobne wypracowania