Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka baronowej Krzeszowskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Baronowa Krzeszowska jest trzecioplanową bohaterką powieści Bolesława Prusa pt: ,,Lalka”. Razem z mężem mieszkała w kamienicy należącej do Łęckich, potem do Wokulskiego. Baronowa pochodziła z mieszczańskiej, majętnej rodziny, mimo to nosiła się bardzo ascetycznie:

,,I machinalnie przypatrywał się niezwykłej fizjognomii damy, która wybierała neseserki. Była ubrana skromnie, miała gładko uczesane włosy. Na jej twarzy białej i razem żółtej malował się głęboki smutek; spoza ust przyciętych wyglądała złość, a ze spuszczonych oczu błyskał czasami gniew, niekiedy pokora”.

Małżeństwo państwa Krzeszowskich od momentu śmierci jedynej córki, istnieje tylko na papierze. Mąż jej bowiem cały majątek roztrwonił obstawiając konie na wyścigach. W zasadzie nie wiemy, jaka była pani Krzeszowska przed śmiercią córeczki oraz na początku związku z baronem. W książce jest już starszą, dojrzałą kobietą, która przeżywa żałobę, popadając w histerię. Oskarżyła nawet jedną z lokatorek kamienicy, w której mieszkała o kradzież lalki, która onegdaj należała do jej córki. Baronowa nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią jedynego dziecka. Może gdyby mąż był przy niej w tych trudnych dla niej chwilach, jej stan byłby lepszy. A...

Podobne wypracowania