Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka baronowej Krzeszowskiej

Baronowa Krzeszowska jest trzecioplanową bohaterką powieści Bolesława Prusa pt: ,,Lalka”. Razem z mężem mieszkała w kamienicy należącej do Łęckich, potem do Wokulskiego. Baronowa pochodziła z mieszczańskiej, majętnej rodziny, mimo to nosiła się bardzo ascetycznie:

,,I machinalnie przypatrywał się niezwykłej fizjognomii damy, która wybierała neseserki. Była ubrana skromnie, miała gładko uczesane włosy. Na jej twarzy białej i razem żółtej malował się głęboki smutek; spoza ust przyciętych wyglądała złość, a ze spuszczonych oczu błyskał czasami gniew, niekiedy pokora”.

Małżeństwo państwa Krzeszowskich od momentu śmierci jedynej córki, istnieje tylko na papierze. Mąż jej bowiem cały majątek roztrwonił obstawiając konie na wyścigach. W zasadzie nie wiemy, jaka była pani Krzeszowska przed śmiercią córeczki oraz na początku związku z baronem. W książce jest już starszą, dojrzałą kobietą, która przeżywa żałobę, popadając w histerię. Oskarżyła nawet jedną z lokatorek kamienicy, w której mieszkała o kradzież lalki, która onegdaj należała do jej córki. Baronowa nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią jedynego dziecka. Może gdyby mąż był przy niej w tych trudnych dla niej chwilach, jej stan byłby lepszy. A tak, wszyscy myślą o niej nie inaczej, jak o histerycznej, niestabilnej emocjonalnie osobie, która rości sobie pretensje do całego świata za wszystkie nieszczęścia i niepowodzenia, które ją spotkały. Mieszkańcy kamienicy nie przepadają za nią, drwią z niej i kpią. Czara nienawiści do jej osoby przelała się, gdy ta wytoczyła proces przeciwko biednej pani Stawskiej. 

Z pewnością baronowa Krzeszowska nie należy do osób przyjemnych i uwielbianych przez wszystkich. Prus, kreśląc jej postać, chciał przedstawić negatywny wpływ małżeństwa z rozsądku na ludzi. Może gdyby baronowa wyszła za kogoś, kto kochał ją, a nie jej pieniądze, jej życie potoczyłoby się zupełnie innym torem.

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka baronowej Krzeszowskiej