Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - charakterystyka Benedykta Korczyńskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Benedykt Korczyński jest jednym z bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej pt: ,,Nad Niemnem”. Jest właścicielem dworu w Korczynie, który odziedziczył po przodkach 150 lat temu. Kiedy poznajemy go w powieści jest już sędziwym mężczyzną, którego oblicze pokrywają zmarszczki a twarz okalają siwe wąsy:

„ (...) postać jego odcinała się w pełni swych silnych i ciężkich zarysów i że można mu było policzyć wszystkie zmarszczki na czole i policzkach i wszystkie białe nitki w gęstych i ciemnych włosach.”

Benedykt Korczyński ma ciemne, przenikliwe oczy oraz duże, spracowane dłonie. Z żoną, Emilią Korczyńską, mają dwoje dzieci, Witolda i Leonię. 

Przez lata bohater pobierał wykształcenie w dalekim mieście. W 1861 roku ukończył szkołę agronomiczną i powrócił do Korczyna, by zająć się majątkiem. Będąc świeżo upieczonym absolwentem, ma głowę pełną innowacyjnych pomysłów, które miałyby ulepszyć pracę na roli. Niestety szybko przekonał się, że to niemożliwe, a to, czego uczyli go w szkole, to tylko złudzenia. Korczyński bardzo zaciekle walczy o utrzymanie ziemi, czego nie rozumie jego żona, Emilia, która żyje w wymyślonym przez siebie świecie, do którego Benedykt nie ma wstępu. Państwo...

Podobne wypracowania