Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Rzewuski „Pamiątki Soplicy” - obraz szlachty polskiej i jej obyczajowości - opis, opracowanie

Henryk Rzewuski, pisząc „Pamiątki Soplicy”, zbudował swego rodzaju pomnik epoce szlacheckiej w jej schyłkowym momencie. Utwór powstał i był publikowany w okresie romantyzmu, kiedy Polska była pod zaborami. Lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego stanowiły ostatni okres wolności. W tym właśnie czasie umieszcza autor akcję utworu, z nostalgią przedstawiając obyczaje, zwyczaje i światopogląd ówczesnej szlachty. Narratorem gawędy jest polski szlachcic, Seweryn Soplica, należy więc do świata, który przedstawia, utożsamia się z nim. Soplica nosi cechy typowe dla sarmaty, jest człowiekiem prawym, ale porywczym, przywiązanym do swego szlachectwa i praw z niego wynikających. Jednocześnie komentarze narratora zdradzają jego dość ciasny światopogląd, jednoznaczny podział na to, co polskie i katolickie jako dobre i to, co obce, zagraniczne, heretyckie jako złe. Soplica jest człowiekiem szczęśliwym, wiedzie dość proste życie, z którego jest zadowolony i nie wyobraża sobie, że mogłoby ono być inne.

Obraz szlachty przedstawiony z takiego punktu widzenia jest siłą rzeczy subiektywny i nieco wyidealizowany. Podstawowe wartości wyznawane przez jej przedstawicieli to równość, patriotyzm, wierność religii katolickiej, poczucie honoru...

Podobne wypracowania