Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - charakterystyka Maćka Łańko

Maciek Łańko jest bohaterem utworu Adama Bahdaja ,,Telemach w dżinsach”. Kiedy poznajemy bohatera ma piętnaście lat, pochodzi z Jerzmanowa. Chłopiec będąc dzieckiem stracił matkę. Kiedy ojciec odszedł, Maćkiem zaopiekowała się ciotka Frania, która również zginęła. Od czasu jej śmierci młodym bohaterem opiekowała się pani Telichowska i pan Sielicki. Pewnego dnia rozpoznaje w telewizorze twarz ojca i postanawia wyruszyć na poszukiwania rodziciela. Dowiedziawszy się o nim wielu rzeczy i usłyszawszy wiele pozytywnych komentarzy utwierdził się w przekonaniu, iż go odnajdzie. Autor tak przedstawia Maćka:

,,(…) Podobno  patrzy spode łba, ale szczerze. No i mizerne sprawia wrażenie. Nic dziwnego - od dwóch tygodni jest w drodze. Nie na gigancie, bo nie ma skąd uciekać. Zwykle wieje się z domu, a Maciek mieszka w internacie. A w drodze jest od czasu, kiedy zobaczył program w telewizji o przodownikach pracy. I robili wywiad z jego ojcem! Maciek go szuka. Już tylu ciekawych ludzi spotkał po drodze! Tylko ojca jeszcze nie”. 

Podczas podróży bohater przeżywa wiele przygód. Zostaje oszukany przez cwanego i przebiegłego chłopca z pociągu, kiedy ucieka przed strażą kolejową, poznaje przyjaźnie nastawionego człowieka Jojo, z którym się zaprzyjaźnia. Nowy znajomy pomaga Maćkowi dostać się do miejsca, w którym rzekomo przebywa jego ojciec. Kiedy młody bohater dociera na miejsce, okazuje się, że widział w telewizji swego stryja, a ojciec podróżuje w tej chwili po morzu. 

Postawa Maćka jest bardzo heroiczna, zasługuje na szczególną uwagę. Chłopcu bowiem tak bardzo zależało na poznaniu ojca, że nie patrzył na konsekwencje oraz niebezpieczeństwo płynące z samotnego podróżowania. Osoba młodego bohatera pokazuje także, jak bardzo dzieci potrzebują bliskości rodziców i są w stanie poświęcić naprawdę wiele, byle tylko ich mieć, albo przynajmniej poznać. 

Podobne wypracowania do Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - charakterystyka Maćka Łańko