Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - charakterystyka Maćka Łańko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maciek Łańko jest bohaterem utworu Adama Bahdaja ,,Telemach w dżinsach”. Kiedy poznajemy bohatera ma piętnaście lat, pochodzi z Jerzmanowa. Chłopiec będąc dzieckiem stracił matkę. Kiedy ojciec odszedł, Maćkiem zaopiekowała się ciotka Frania, która również zginęła. Od czasu jej śmierci młodym bohaterem opiekowała się pani Telichowska i pan Sielicki. Pewnego dnia rozpoznaje w telewizorze twarz ojca i postanawia wyruszyć na poszukiwania rodziciela. Dowiedziawszy się o nim wielu rzeczy i usłyszawszy wiele pozytywnych komentarzy utwierdził się w przekonaniu, iż go odnajdzie. Autor tak przedstawia Maćka:

,,(…) Podobno  patrzy spode łba, ale szczerze. No i mizerne sprawia wrażenie. Nic dziwnego - od dwóch tygodni jest w drodze. Nie na gigancie, bo nie ma skąd uciekać. Zwykle wieje się z domu, a Maciek mieszka w internacie. A w drodze jest od czasu, kiedy zobaczył program w telewizji o przodownikach pracy. I robili wywiad z jego ojcem! Maciek go szuka. Już tylu ciekawych ludzi spotkał po drodze! Tylko ojca jeszcze nie”. 

Podczas podróży bohater przeżywa wiele przygód. Zostaje oszukany przez cwanego i przebiegłego chłopca z pociągu, kiedy ucieka przed strażą kolejową, poznaje przyjaźnie nastawionego człowieka...

Podobne wypracowania