Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Romeo i Julia” - charakterystyka Merkucja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Merkucjo był jednym z bohaterów tragedii Wiliama Szekspira ,,Romeo i Julia”. Był krewnym księcia Escalusa oraz najlepszym, najwierniejszym i tak naprawdę jedynym przyjacielem głównego bohatera, Romea. Prawdopodobnie urodził się i wychował w Weronie, był starszy od Romea, dlatego ten tak bardzo cenił przyjaźń z nim oraz otrzymywane od niego rady. Merkucjo oznaczał się błyskotliwością, elokwencją oraz niesamowitym poczuciem humoru.  Imię jego pochodzi prawdopodobnie od angielskiego słowa mercurial, co w wolnym tłumaczeniu oznacza osobę żywą, ruchliwą i impulsywną. Taką postacią był właśnie nasz bohater.

Ponadto bardzo pragmatycznie i realistycznie patrzył na życie, ubolewał nad marzycielami, nieprzystosowanymi do życia, jak jego przyjaciel – Romeo. Merkucja cechują bardzo dowcipne, błyskotliwe wypowiedzi. Humor nigdy go nie opuszczał, zawsze był wesół, skory do zabawnych uwag na każdy temat i na temat każdego. Śmiał się bowiem z Tybalta, którego nazywał ,,dusiszczurem” oraz ,,kocikrólem”. Nie oszczędził także Romea, którego miłosne uniesienia oraz zakochane westchnienia komentował w złośliwy, szyderczy sposób. Nawet pojedynek traktował jak zabawę. Z duża dozą ironii i dowcipu traktował pogróżki...

Podobne wypracowania