Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” - charakterystyka Michasia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Michaś jest bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt.: ,,Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”. Jest jedenastoletnim chłopcem, uczęszczającym do drugiej klasy niemieckiego gimnazjum. Ponieważ akcja utworu toczy się w czasie zaborów, nauczyciele przedstawiają zakłamany obraz historii Polski, niejednokrotnie drwili z Polaków, deptali polskie świętości. Bohater mieszkał w wynajmowanym pokoju w Poznaniu. Bardzo wcześnie stracił ojca, który zmarł w wyniku ran poniesionych podczas powstania styczniowego. Kiedy ojciec umarł, rodzina została pozbawiona majątku, w związku z czym matka i siostra Michasia, Lola, pozostały w oddalonym od Poznania Zalesinie. 

Pomimo młodego wieku, mama pokładała w synu wielkie nadzieje, liczyła na jego dobre wyniki w nauce, ale nie wywierała na nim presji. Niestety w szkole nie powodziło mu się zbyt dobrze. Chłopiec słabo mówił po niemiecku, miał polski akcent, co tylko pogarszało sprawę. Michaś spędzał noce na uczeniu się i powtarzaniu materiału, by sprostać wymaganiom stawianym przez niemiecką szkołę. Niestety nawet to nie przynosiło efektu, chłopiec nadal był słabym uczniem, nie potrafił poradzić sobie z nadmiarem materiału i obcym językiem. Nauczyciele także nie byli pomocni, zachowywali się nieprofesjonalnie....

Podobne wypracowania