Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe „Przygody Mikołajka” - charakterystyka Mikołajka

Mikołajek jest ośmioletnim, ciekawym świata chłopcem. Mieszka wraz z rodzicami we Francji. Tam też chodzi do szkoły podstawowej. Wraz z kilkoma kolegami, Rufusem,Gotfydem, Maksencjuszem, Kleofasem, Joachimem i Alcestem, chłopiec sprawia nauczycielom i rodzicom wiele figli. Książka została napisana ponad pół wieku temu, więc Mikołajek wychowuje się w trochę innych realiach niż te, znane współczesnym dzieciom. Mimo to jest bohaterem z którym utożsamia się wielu małych czytelników. Książki z serii przygód Mikołajka są pisane w pierwszej osobie, czyli chłopiec sam opowiada o swoich przygodach i o swoim środowisku, co dodatkowo ułatwia młodszym czytelnikom wcielić się w postać bohatera. 

Na ilustracjach autorstwa Jeana-Jacques’a Sempe wykonywanych na potrzeby książki, widzimy, że Mikołajek jest małym, ale dziarskim chłopcem, który dumnie, z wysoko podniesioną główką, kroczy przed siebie w poszukiwaniu przygód.

Z serii książek o Mikołajku, których autorem jest Rene Goscinny, wynika, że główny bohater jest niezwykle pomysłowy i sprytny. Jednocześnie autor przedstawia chłopca w sposób, który sprawia, że dzieci mogą się z nim utożsamiać pomimo różnic kulturowych. Przede wszystkim nie idealizuje go. Jest to chłopiec miły i uczynny, ale jednocześnie psotliwy. Często kłopoty przytrafiają mu się pomimo dobrych chęci. Ma wiele pomysłów na raz i każdy z nich chce wprowadzić w czyn, sprawdzić, przetestować. Jedną z wypróbowywanych rzeczy jest cygaro. Mikołajek zatruwa się nim i kończy się to podobnie jak przejedzenie się przez chłopca cukierkami w domu jednego z uczniów. 

Rodzice niejednokrotnie załamują ręce nad synem, który w rzeczywistości chce spełnić ich oczekiwania, aby to zrobić mówi im, że jest w pierwszej dziesiątce ocen z klasówki, nie wspomina jednak, że było tylko dziesięć osób piszących ten test. Chłopiec jest więc sprytny i błyskotliwy i bystry. Ponadto ma wielkie serce, udowadnia to nakłaniając rodziców do przygarnięcia zbłąkanego psa i obiecuje, że będzie się nim opiekować. Nie dopisuje mu jednak szczęście, ponieważ właściciel psa odnajduje się i chłopiec musi pożegnać się z nowym przyjacielem.

Mikołajek jest żądny przygód i ma głowę pełna pomysłów, jednak jego zapał bardzo szybko się wyczerpuje. Dowodem na to jest próba ucieczki z domu, chłopiec spakował już zabawki i zaplanował ucieczkę, jednak zniechęciła go nadchodząca noc. Chłopiec jest odważny i dumny, nie boi się stawić czoła jakimkolwiek przeszkodom stającym mu na drodze do wcześniej obranego celu, o ile cel ten w między czasie nie stanie się mało znaczący, a zabawa w zdobywanie go nużąca.  

Najlepszym kolegą Mikołajka jest Alcest. Według chłopca Alcest wciąż je i dlatego jest gruby, a na dodatek ma zawsze brudne ręce. Mimo tego jest najlepszym kompanem zabaw Mikołajka. Głównym i zarazem najlepszym zajęciem dla chłopców była zabawa na dworze, w ogrodzie. Wówczas każdy z nich chciał być szeryfem i przywódcą. Mikołajek jest postacią niezwykle energiczną, jak na chłopca w jego wieku przystało. Jest jednak dobrym dzieckiem i stara się zachowywać jak należy, ale nie zawsze wychodzi mu to tak, jakby tego chciał. Często ma pecha i ten pech wpędza go w coraz to nowe tarapaty. Jednak jako bystry i rozumny chłopiec szybko odnajduje wyjście z opresji i od razu wpada mu do głowy nowy pomysł. Mikołajek to postać niezwykle przyjemna, jest miłym i dobrym chłopcem, czasem można nazwać go urwisem, jednak w gruncie rzeczy wszyscy w klasie bardzo go lubią.

Uważam, że seria książeczek o Mikołajku jest świetną lekturą nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, którzy chcieliby lepiej poznać swoje pociechy.   

Podobne wypracowania do Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe „Przygody Mikołajka” - charakterystyka Mikołajka