Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Dusiołek” - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

sformułowania jak chociażby: „Poległ cielska tobołem”, czy słowa „słuchajta”, „wyłają”. W wierszu pojawia się także rozbudowany opis fantastycznej postaci Dusiołka, wraz z parentezą, w której podmiot liryczny wyraża swoje zdziwienie istnieniem tak pokracznego stworzenia jakim jest duszący potwór.

Kiedy główny bohater, którego nazwa - „Bajdała” - znaczy tyle co fajtłapa, zrywa się ze snu, ma pretensje do zwierząt, że nie pomogły mu w walce z kreaturą. W końcu mówi on do Boga: „Nie dość ci, żeś potworzył mnie, szkapę i wołka, / Jeszcześ musiał takiego zmajstrować Dusiołka?”. Pod płaszczem tej sprzeczki prostego chłopa ze Stwórcą, autor wiersza zadaje pytanie o sens istnienia zła, symbolizowanego w tym utworze przez Dusiołka.

Wiersz Bolesława Leśmiana zdecydowanie nawiązuje do ludowych ballad. Świadczy o tym nie tylko stylizacja językowa, ale także rytmiczność i regularność strof. Głównym przesłaniem tego utworu jest brak zgody na zło, bunt człowieka przeciwko nieczystym siłom, stale uprzykrzającym mu życie.

Podobne wypracowania