Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Protazego

Protazy Brzuchalski jest bohaterem epopei Adama Mickiewicza pt: ,,Pan Tadeusz”. W domu Sopliców pełni rolę woźnego. Jest już starszym, sędziwym mężczyzną, nie można jednak odmówić mu siły i krzepy.

Czym zajmował się Protazy?

Wcześniej, wybrany pewnie ustawą trybunalską, roznosił pozwy, zdawał w sądzie relacje oraz brał udział w licytacjach. W owych czasach postać Woźnego Trybunału była dość ważnym i odpowiedzialnym zajęciem. Kiedy po trzecim rozbiorze rząd rosyjski trybunały zniósł, Brzuchalski najął się na służbę u Sędziego. Jest on bardzo wiernym i oddanym sługą. Jawnie okazuje swoją niechęć do rodziny Horeszków. Bardzo dużym szacunkiem otacza przeszłość. Na pamiątkę pracy jako woźny trybunału, zawsze nosi przy sobie i czyta przed snem wokandę trybunalską, czyli spis spraw, w których kiedyś uczestniczył:

,,Siadł przy świecy i dobył książeczkę z kieszeni,
Która mu jak ołtarzyk złoty zawsze służy,
Której nigdy nie rzuca w domu i w podróży.
Była to trybunalska wokanda: tam rzędem
Stały spisane sprawy, które przed urzędem
Woźny sam głosem swoim przed laty wywołał (…)”

Protazy - Ostatni Woźny Trybunału

Protazy jest bardzo uparty, zaciekle broni racji, w które szczerze wierzy, jest bardzo przywiązany do tradycji i obyczajowości, dumny ze swojego stanowiska oraz stanowiska zajmowanego w przeszłości. To jego Sędzia wysyła do zamku, aby dostarczył pozew sądowy, oskarżający Hrabiego i Gerwazego.  Protazy opiekuje się także pasem słuckim swego pana, Sędziego. Gdy ten chciał się rozebrać, zawsze towarzyszył mu wierny sługa:

,,Nareszcie rzekł Woźnemu, że chce się rozbierać.
Woźny pas mu odwiązał, pas słucki, pas lity (…)
(…) sam Woźny umiał pas ten odwiązywać, składać
Właśnie tem się zatrudniał i kończył tak gadać”.

Istotnie, sztuka wiązania pasa była bardzo trudna i wymagała szczególnej wprawy, niewielu mogło poszczycić się takową umiejętnością. 

Protazy nazywany jest przez poetę Ostatnim Woźnym Trybunału, co świadczy  o wielkim szacunku autora do przeszłości i czasów, które już nie wrócą.

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Protazego