Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka Zeusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zeus był najwyższym i najważniejszym bogiem mitologii greckiej. Był synem Rei i Kronosa, który został uprzedzony przez wyrocznię, że któreś z jego dzieci pozbawi go tronu. Nie chcąc do tego dopuścić, postanowił połknąć wszystkie swoje dzieci. Będąc w ciąży po raz szósty, Rea ukryła się na Krecie, gdzie urodziła syna, a Kronosowi, który dowiedział się o tym, zamiast dziecka, podała zawinięte kamienie. Małego Zeusa karmiła koza Amaltea, wychowywały go nimfy. 

Kiedy Zeus podrósł, postanowił zemścić się na brutalnym ojcu. Poradził matce, by podała Kronosowi środek prowokujący wymioty, bez w ten sposób odzyskać swoje rodzeństwo Hestię, Demeter, Herę, Hadesa i Posejdona. Wtedy wszystkie dzieci Kronosa postanowiły z nim walczyć. Wojna trwała dziesięć lat, Kronos przegrał i został przepędzony. Po wojnie zgodne rodzeństwo podzieliło się władzą. Zeusowi przypadło zwierzchnictwo nad niebem i innymi bogami. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Zeus był osoba bardzo kochliwą, wszędzie, gdzie przebywał, zostawiał swego potomka, co niejednokrotnie powodowało gniew Hery. Wtedy cwany bóg, chcąc uciec przed uważnym okiem żony, przybierał postaci zwierzęce. Był więc Zeus ojcem ogromnej ilości dzieci, najbardziej...

Podobne wypracowania