Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mahatma Gandhi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mohandas Karamchand Gandhi zwany także Mahatma Gandhi, co w sanskrycie oznacza ,,wielka dusza”, urodził się 2 października 1869 roku w Porbandarze. Jest on twórcą współczesnej państwowości indyjskiej oraz propagatorem pacyfizmu jako środka walki politycznej. Gandhi wychował się w rodzinie tzw. Modłów, którzy zajmowali się handlem. Był wychowywany przez matkę, która była żarliwą wyznawczynią Wisznu. Od najmłodszych lat uczono go poszanowania każdej istoty żywej, był zwolennikiem wegetarianizmu oraz poszczenia w celu samooczyszczenia organizmu. 

W wieku 13 lat Gandhi ożenił się z 13-letnią Kasturbą Makharji, z którą udało mu się spłodzić czworo dzieci. W 1887 roku dostał się na Uniwersytet w Bombaju, by następnie przenieść się na University College London. W Wielkiej Brytania próbował stać się Anglikiem. Uczył się tańca, języka francuskiego czy etykiety. Po nieudanej próbie przejęcia zwyczajów kulinarnych Europejczyków, wstąpił do brytyjskiego Stowarzyszenia Wegetarian i został wybrany do jego zarządu. Tam poznał ludzi z brytyjskiego Towarzystwa Teozoficznego, którzy byli zafascynowali buddyzmem oraz literaturą braministyczną. Zaczął czytać prace o hinduizmie, chrześcijaństwie, buddyzmie...

Podobne wypracowania