Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Mendel Gdański” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mendel Gdański” to nowela Marii Konopnickiej, która napisana została w 1890 r. Z jej powstaniem wiąże się ciekawy epizod – o napisanie czegoś na temat mniejszości żydowskiej poprosiła Konopnicką Eliza Orzeszkowa – autorka rozprawy: „O Żydach i kwestii żydowskiej” (1882). Swoją prośbę umotywowała tym, że urodzona w Suwałkach poetka i pisarka była bardzo szanowana. Jej głos na pewno pomógłby poprawić sytuację Żydów w Polsce.

Pod koniec XIX w. sytuacja ludzi wyznania mojżeszowego była naprawdę trudna. Często spotykali się oni z przejawami dyskryminacji, co najczęściej wynikało z majętności Żydów. Zajmowali się oni głównie bankowością, handlem i lichwą (uznawaną za działanie niezgodne z chrześcijaństwem). Zatem mieli okazję, by zgromadzić większe lub mniejsze fortuny. Nie trzeba nikogo przekonywać, że biedne społeczeństwo patrzyło na nich wilkiem. W odpowiedzi na to Żydzi tworzyli zamknięte grupy i społeczeństwa w tzw. sztetlach, czyli miasteczkach żydowskich.

Na sprawę ludności wyznania mojżeszowego inaczej spoglądali pozytywiści, którzy dążyli do zasymilowania ich ze społeczeństwem. Poprzez to działanie chcieli utworzyć stabilne i niepodzielone społeczeństwo. Jednakże wzniosłe hasła pozytywistów...

Podobne wypracowania