Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - charakterystyka szlachty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Sienkiewicz w ,,Potopie” przedstawił dwa oblicza polskiej szlachty. Pierwszy ukazuje szlachtę jako awanturników i egoistów nadmiernie często zaglądających do kieliszka. Często biesiadują do białego rana przy suto zastawionych stołach, wszczynają awantury, bezsensowne walki. Często też bez podania powodu zrywają sejmy, nie płacą podatków, poddają się bez walki, są nastawieni na zysk, dają sobą manipulować, posuwając się nawet do zdrady ojczyzny. Nie są w stanie porozumieć się między sobą, często się kłócą. Nie widzą przyszłości dla siebie i swojego państwa. Masowo przechodzą na stronę wroga, nie ma w nich krzty patriotyzmu, są sprzedajni i buńczuczni. 

Drugi natomiast pełen jest pozytywnych cech, ukazuje bowiem szlachtę jako rycerzy, którzy wsławiają się w bojach licznymi zwycięstwami, są honorowi, pełni chrześcijańskich wartości i zasad. Są oni gotowi do największych poświęceń, do walki na śmierć i życie, byle uratować swój kraj przed najazdem wroga. 

Cechuje ich wierność i lojalność, mądrość, pobożność i oddanie, do ostatniej kropli krwi chcą służyć krajowi. Umieją słuchać innych, mądrzejszych, potrafią przyznać się do błędu, są waleczni, odważni, honorowi. Nie trwonią pieniędzy na zabawy, uczty...

Podobne wypracowania