Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw artysty - Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”. Artysta i jego kondycja w powieści - opracowanie

„Mistrz i Małgorzata” to powieść wielowątkowa, jednym z wątków jest problem artysty i twórczości. Autor powieści ujawnia się od czasu do czasu w pierwszej osobie liczby pojedynczej, zwracając się bezpośrednio do czytelnika; jak na przykład na początku drugiej części, zapowiadając dalszą treść utworu: „Za mną, czytelniku! Któż to ci powiedział, że nie ma już na świecie prawdziwej, wiernej, wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy język!”. Narrator, który jest jednocześnie twórcą opowiadanej przez siebie historii, zapewnia, że jest ona autentyczna, ale przemieszanie planów, łączenie zdarzeń prawdopodobnych i fantastycznych, każą czytelnikowi wątpić w te zapewnienia.

Dla kwestii kondycji artysty poruszanej przez Bułhakowa niezwykle ważna jest postać mistrza, jedynego prawdziwego twórcy w utworze. Wyraźny jest kontrast pomiędzy pseudoartystami zrzeszonymi w Massolicie a mistrzem – pisarzem, który ma do przekazania prawdę. Literaci z Massolitu to ludzie pracujący na rzecz systemu. Piszą to, czego od nich oczekuje władza. Forma nie ma znaczenia, liczy się przede wszystkim zgodna z panującą doktryną wymowa ideowa. Ci pseudopisarze zainteresowani są bardziej możliwością wyjazdu...

Podobne wypracowania