Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Miłosierdzie gminy” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Konopnicka w noweli „Miłosierdzie gminy” podjęła tematykę społeczną i ekononomiczną. Na przykładzie dobrze rozwiniętej gminy w Szwajcarii pokazała, że zmieniają się czasy, a do tego przeobrażenia dostosowują się ludzie.

Zebranie sekcji dobroczynnej okazuje się czymś w rodzaju cyrkowego przedstawienia. Pod pozorami szlachetnej pracy kryje się cyniczna i bezduszna działalność, przypominająca handel niewolnikami. Kuntz Wunderli zostaje zupełnie odarty z człowieczeństwa, czemu powagi dodają padające słowa: „ecce homo”. Zupełnie niewinny starzec, wierzący w dobre zamiary gminy, stanął przed ludźmi pełen nadziei. Szybko okazało się, że jego wiara jest złudna. Przede wszystkim znaleziono w nim obiekt pogardy i szyderstw. Wszystko to dzieje się pod płaszczykiem dbania o dobro ubogich i starych. Społeczność gminy cechuje się ogromną hipokryzją. Ludzie przekonani są o swojej szczodrości i uczynności, a tak naprawdę liczą każdy grosz, który może wpaść do ich kieszeni. To wynaturzenie nie ma nic wspólnego z humanitaryzmem, o którym w tak piękny sposób wypowiadał się radca.

Widzimy więc, że w ludziach drzemie znacznie więcej zła niż można przypuszczać. Cechuje ich pozbawione empatii i bezrefleksyjne podejście do życia....

Podobne wypracowania