Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Miłosierdzie gminy” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wiadomo panom, jak opiekuńcze są ustawy gminy. Wiadomo panom, że gmina nie dozwala cierpieć nędzy żadnemu z członków swoich. Ociera łzy, odziewa nagich, karmi głodnych, bezdomnym daje dach nad głową, słabych wspiera” – słowa te wypowiada radca Storch – jeden z bohaterów „Miłosierdzia gminy” – noweli napisanej przez Marię Konopnicką. Czy przedstawiona przez autorkę szwajcarska gmina naprawdę jest miejscem tak wspaniałym?

Utwór opowiada wydarzenia, które rozegrały się podczas posiedzenia sekcji dobroczynności. Tak naprawdę pod owym szlachetnym terminem kryje się cyniczny proceder, przypominający nieco targ niewolników. Gmina oferuje starych i schorowanych ludzi, by pełnili obowiązki parobków u miejscowych ludzi. Dodatkowo dopłaca pieniądze za przygarnięcie takiego człowieka. Tego dnia przed zgromadzonymi stanął Kuntz Wunderli – zmęczony życiem tragarz. Jego powierzchowność jest fatalna – to wychudzony mężczyzna z powykręcanymi kolanami. Jednak dla lepszego wrażenia, starzec został odziany przez woźnego w taki sposób, by zamaskować jego ułomność.

Odbywa się licytacja. Ludzie nie są jednak zbyt chętni i nie chcą przygarnąć schorowanego mężczyzny. Dramat całej sytuacji...

Podobne wypracowania