Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Zapomnienie” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zapomnienie” to jedno z krótkich opowiadań Stefana Żeromskiego, w których autor porusza temat życia na wsi. Ukazało się ono w zbiorze wydanym w 1895 r. Narratorem opowiadającym historię jest przedstawiciel wyższego stanu, wybierający się na poranne polowanie.

Wyprawa rozpoczyna się zanim jeszcze na ziemię dotrą pierwsze promienie słońca. Uczestniczą w niej: narrator, pan Alfred i leśniczy Lalewicz. Mężczyźni, zmierzając nad jezioro, spostrzegają chłopa kradnącego deski. Wicek Obala zostaje najpierw dotkliwie pobity, a dopiero później padają pytania o jego motywy. Okazuje się, że potrzebował on tworzywa na trumnę dla jedynego syna, który niedawno zmarł. W świecie przedstawionym w opowiadaniu Żeromskiego nie ma jednak litości i wyrozumiałości – chłop, jeśli chce, by kradzież była mu darowana, musi zapłacić cztery ruble panu Alfredowi i dodatkowo oddać jednego na kościół.

W „Zapomnieniu” uwidacznia się kontrast między przyrodą a człowiekiem. Budząca się do życia natura została opisana w sposób niezwykle sensualny. Literacka wizja wschodu słońca może nasuwać skojarzenia z pracami impresjonistów – np. Moneta. Narrator spostrzega delikatne refleksy świateł, nasłuchuje stłumionych odgłosów....

Podobne wypracowania