Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - tragizm Antygony i Kreona. Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antygona i Kreon są bohaterami tragedii antycznej napisanej przez Sofoklesa. Historie tych postaci można uznać za dramatyczne, choć znacznie różnią się od siebie.

Losy dziewczyny i króla splatały się ze sobą. Decyzje podjęte przez jedną osobą miały ogromny wpływ na życie drugiej. Kreon był władcą Teb, który zakazał Antygonie pochowania brata, ponieważ był on uważany za zdrajcę. Bohaterka sprzeciwiła się woli króla i zorganizowała pogrzeb. Miała ku temu swoje powody. Nie wyobrażała sobie, że członek jej rodziny ma spocząć w ziemi bez ostatniego sakramentu. Uważała, że prawo pochodzące od bogów jest najważniejsze, a nie grzebiąc brata wystąpiłaby przeciwko najwyższym siłom. Kreon oburzony brakiem posłuszeństwa postanowił skazać winowajczynię na śmierć. On także miał swoje racje. Jako władca musiał dbać o porządek i szacunek wobec siebie. Nie chcąc by inni ludzie posądzili go o niekonsekwencję podjął decyzje o ukaraniu Antygony. Jego syn Hajmon był narzeczonym dziewczyny i błagał ojca o litość. Również inni jego pomocnicy próbowali namówić go do zmiany zdania. W końcu Kreon uległ i wydał oświadczenie o ułaskawieniu. Niestety, było już za późno. Wieść nie dotarła na czas, a upokorzona Antygona odebrała sobie życie.

Bez...

Podobne wypracowania