Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - streszczenie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rzecz rozgrywa się w Warszawie z czasów II wojny światowej. Miasto okupowane jest przez Niemców, lecz czuje się w nim pewną złudną atmosferę normalności. Mieszkańcy zajęci są codziennymi sprawami, dzieci bawią się na podwórkach. Tylko z rzadka widać niemieckie patrole; na ogół wszystko wydaje się normalne i bezpieczne.

Jest wieczór, tuż przed godziną policyjną. Narrator opowiadania czeka na tramwaj na przystanku na rogu ulicy Trębackiej i Krakowskiego Przedmieścia. Oczekiwanie skraca sobie za pomocą obserwacji rozgrywających się wokół niego scen. Widzi młodego chłopca, który idzie przez ulicę, czytając książkę. Narrator w myślach nadaje mu imię, pieszczotliwie zdrobnione – „Michaś”.

Chłopiec jest bardzo zaczytany; kilkakrotnie omal nie potrąca go przejeżdżający samochód. „Michaś” nie zwraca najmniejszej uwagi na wzmożony o tej godzinie ruch drogowy (każdy chce zdążyć do domu przed godziną policyjną). Nagle tuż przed nim zatrzymuje się karetka gestapo, cudem unikając zdrzenia.

Z samochodu wysiadają Niemcy i każą chłopcu wylegitymować się. „Michaś” wskazuje na książkę i próbuje wytłumaczyć swoją nieuwagę, lecz gestapowcy nie chcą go słuchać. Już po obejrzeniu...

Podobne wypracowania