Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Rogaś z Doliny Roztoki” - charakterystyka głównych bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rogaś z Doliny Roztoki” to książka Marii Kownackiej opowiadająca o życiu małego jelonka o imieniu Rogaś. Jest on głównym bohaterem utworu. Rogaś mieszkał w lesie od urodzenia,  jego matkę rozszarpało drapieżne zwierzę. Gdyby nie szczęśliwy zbieg okoliczności, zmarłby z głodu kilka dni po śmierci matki. Wśród drzew odnalazł go drwal Pogwizd. Zaniósł go do leśniczówki, do gajowego Piotra Kluski, aby oddać mu „dziecię lasu” na wychowanie.

Rogaś to bardzo sympatyczne zwierzątko. Szybko koncentruje wokół siebie wszystkich mieszkańców leśniczówki. Uwielbia być w centrum uwagi. Kilka tygodni zajmuje mu oswojenie się z nowymi warunkami, w jakich przyszło mu żyć, ale szybko odnajduje się w  nowej sytuacji. Bawi się z dziećmi leśniczego, często też psoci, co w efekcie prowadzi do wielu komicznych sytuacji. Wtedy znajduje się w centrum uwagi.

Rogaś znany jest ze swojego uporu i psocenia. Uwielbia zabawę. Często bawi się z dziećmi Piotra Kluski. Kiedy bodzie w nogę Jędrka, wychodzi na jaw, że rosną mu małe różki. To właśnie od nich bierze się jego imię – Rogaś. Nikt nie jest w stanie ujarzmić dzikiego kozła, choć wielu nadaremnie próbuje. Rogaś w leśniczówce czuje...

Podobne wypracowania