Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Kartoteka” - znaczenie tytułu dramatu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł „Kartoteka” odnosi się do kompozycji dramatu Różewicza, a pośrednio także do zawartej w niej koncepcji człowieka. Kartoteka to jakiś zbiór informacji. Zebrane na kartach fakty układane są w jakimś porządku, najczęściej alfabetycznym lub chronologicznym. Poszczególne sceny dramatu są niczym karty w kartotece, jednak nie sposób dopatrzyć się klucza, według którego zostały uporządkowane. Odnosi się wrażenie, że to kartoteka rozsypana i zebrana w sposób przypadkowy.

Przedstawione w niej spotkania różnych osób z Bohaterem nie są ani chronologiczne, ani powiązane w żadną logiczną całość. Najpierw widzimy Bohatera jako dojrzałego mężczyznę, potem wchodzi w rolę siedmiolatka, by po chwili znów być dorosłym, który przeżył wojnę. Biografia Bohatera składa się z luźnych faktów, często sprzecznych. Kolejne postaci, pojawiające się na scenie, w jakiś sposób go charakteryzują, ale obraz, jaki się z tych rozmów wyłania nie jest jednoznaczny. Bohater jest nazywany różnymi imionami, przypisuje mu się różne zawody, zmienia się jego wiek, a wygląd pozostaje niedookreślony. Ten zabieg kompozycyjny nie jest tylko teatralnym eksperymentem, ale też odzwierciedla absurdalność...

Podobne wypracowania