Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm - tragizm jako kategoria estetyczna i egzystencjalna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragizm z definicji oznacza pewien konflikt wartości moralnych, które mają równorzędne znaczenie. Jednostka tragiczna musi rozwiązać ten wewnętrzny spór, jednak z góry skazana jest na klęskę.

W literaturze polskiej oraz powszechnej odnajdujemy wiele postaci tragicznych. Przeżywają one trudne sytuacje i są zmuszone do podejmowania ciężkich decyzji. Ich tragizm polegał na tym, że wszystko co uczyniły okazało się niepotrzebne, ponieważ czeka ich porażka. Konflikty wartości oparte były na rzeczach najbardziej istotnych w życiu człowieka. Przykładem może być bohaterka tragedii antycznej Sofoklesa, Antygona. Sprzeciwiła się ona zakazowi króla Kreona i pochowała brata. Zrobiła to z potrzeby serca oraz z przeświadczenia, że każdemu człowiekowi należy się godny pochówek. Nie chciała wystąpić przeciwko prawu bożemu, a ono nakazywało grzebanie zmarłych. Widzimy, w jak trudnej sytuacji znalazła się dziewczyna. Każda podjęta decyzja byłaby zła, ponieważ prowadziłaby do klęski konkretnych wartości. Podobny problem miał Konrad Wallenrod, bohater powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Musiał on zrezygnować z miłości ukochanej Aldony, aby poświęcić się swojej ojczyźnie. Uważał, że opuszczenie żony będzie najlepszą decyzją, ale w finale okazuje się,...

Podobne wypracowania