Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek XXI wieku - Bohater XXI wieku w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie wciąż najczęściej kojarzą nam się z herosami, nieustraszonymi rycerzami walczącymi w słusznej sprawie. I choć współczesna literatura kreuje zupełnie inne postaci, wzorzec powstały już w mitologii wciąż silnie na nas oddziałuje. Herosem był mityczny Herkules o nadludzkiej sile, herosów tworzył Sienkiewicz w swej trylogii. Niezmiennie szlachetny Skrzetuski czy nie znający strachu Mały Rycerz to bohaterowie bez skazy. I choć nie brakuje przykładów przemiany bohatera, który dopiero odnajduje właściwą drogę, jak choćby Kmicic z „Potopu” Sienkiewicza czy ksiądz Robak z „Pana Tadeusza” Mickiewicza, postaci te ciągle są idealizowane.

Współczesna literatura unika wznoszenia pomników. Może to kwestia czasów, które stały się nieheroiczne, a może wymagań czytelników, którzy żądają przede wszystkim prawdy o człowieku, a nie idealnych wyobrażeń. Bohaterstwo zostaje przewartościowane, to już nie nieustraszona brawura, ale bardziej zwyczajna uczciwość. Bohater nie musi ginąć w słusznej sprawie – wystarczy, że będzie żył godnie. Doskonałym przykładem bohatera na miarę XXI wieku jest postać z trylogii Andrzeja Sapkowskiego, Reinmar von Bielau – bohater fantastycznej powieści...

Podobne wypracowania