Stachura - wiersze. Wiersze o miłości Edwarda Stachury
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Edward Stachura jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych. Teksty jego wierszy są śpiewane przez różnych wykonawców – głównie przez Stare Dobre Małżeństwo – co unieśmiertelniło poetę. Gwałtowna i niespodziewana śmierć (Stachura popełnił samobójstwo w 1979 roku) sprawiła, że wciąż aktualny jest wizerunek poety jako młodzieńca z gitarą otoczonego wianuszkiem uwielbiających go kobiet.
Stachura w jednym z esejów zebranych w książce „Fabula rasa (rzecz o egoizmie)” zdefiniuje miłość w następujący sposób: „Miłość jest spontanicznym, bezinteresownym czynieniem miłości, tak, jak słońce jest spontanicznym, bezinteresownym promieniowaniem słoneczności (...) Słońce jest słońcem w świecie jasności, miłość jest słońcem w świecie ciemności”. W twórczości poetyckiej pisał o nieszczęśliwej i niespełnionej miłości.
W wierszu „Z nim będziesz szczęśliwsza” podmiot liryczny wyznaje ukochanej, że powinna odejść do jego konkurenta. Rozbudowując zawartą w tytule frazę, poetycko porównuje swoją sylwetkę to tajemniczego „onego”. Charakteryzując siebie, podmiot liryczny mówi: „ja – włóczęga, niespokojny duch, ze mną można tylko pójść na wrzosowisko”. On pozostaje tajemniczy, nieokreślony, nie poznajemy ani jednej cechy charakteru – podmiot liryczny nie uzasadnia swojej tezy. Jedynie podkreśla z uporem „Z nim będziesz szczęśliwsza….” Czas nie ma żadnego znaczenia; podmiot liryczny trwa niemalże ponad takimi podziałami jak epoki czy godziny. Uciekający czas nie ma dla niego znaczenia, ponieważ… kocha. Jak sam przyznaje w kolejnej części wiersza: „Jak cię kocham, nie powiem, no bo nie wypowiem – Tak ogromnie bardzo, jeszcze więcej może” – ta gorąca miłość staje się, paradoksalnie, powodem do zerwania stosunków i wypowiedzenia słowa żegnaj.
W utworze „Wypłakałem oczy niebieskie” ma miejsce rozbudowane porównanie błękitu morza do koloru oczu. Podmiot liryczny przyznaje: „Wypłakałem za tobą Oczy niebieskie, królewskie i pieskie”. Opowieść jest smutna i poruszająca, wydaje się, że podmiot liryczny stoi nad brzegiem morza – jego ogrom, przestwór i modry kolor przypominają oczy ukochanej, która wydaje się to oddalać, to przybliżać, ale jest na zawsze oderwana od podmiotu lirycznego, i – mimo jego miłości – nigdy nie wróci. Świadczy o tym wymowne zakończenie wiersza: „Na krawędzi ja tu stoję, Gdy poruszę się, to po mnie”.
Podobnie w wierszu pt.: „Musisz mi pomóc” – podmiot liryczny znajduje się na krawędzi. Jedyną osobą, która może uchronić go przed rzuceniem się w głęboką wodę, jest jego ukochana. Jednak podmiot liryczny stawia warunek: „(...) musisz mi pomóc (…) musisz pokochać mnie więcej, bliżej wyciągnąć kochane ręce – Musisz!”. Podmiot liryczny wielu wierszy Edwarda Stachury często jest błędnie utożsamiany z samym poetą. Jednakże podobieństwo pomiędzy bohaterem wierszy i ich twórcą nierzadko jest zaskakująco duże.
Podobne wypracowania do Stachura - wiersze. Wiersze o miłości Edwarda Stachury
- Cechy romantyzmu na podstawie Adama Mickiewicza „Ody do młodości” oraz „Pieśni Filaretów”
- Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - Motyw miłości w „Nad Niemnem”. Opracowanie
- Juliusz Słowacki „Kordian” - Kordian jako bohater romantyczny - charakterystyka, opracowanie
- Salinger „Buszujący w zbożu” - charakterystyka bohaterów
- Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Czepca
- Irena Sendlerowa - biografia, życiorys
- Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” - zbrodnia i dewiacje seksualne w „Trans-Atlantyku”. Omówienie
- Zofia Nałkowska „Granica” - obraz społeczeństwa w „Granicy” Nałkowskiej
- Adam Mickiewicz „Grażyna” - Książę Litawor - bohater czy zdrajca? Rozprawka
- Człowiek XXI wieku - Bohater XXI wieku w literaturze - opracowanie
- „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jako powieść polityczna
- Poezja barokowa - Nawiązania do poezji barokowej twórców kolejnych epok literackich
- Zofia Nałkowska „Medaliony” - jako źródło wiedzy o epoce
- Opis Becky Thatcher - Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”
- Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito” - czy we współczesnym świecie odnajdziemy wartości, o których mówi poeta? Wypracowanie
- Jacek Malczewski „Słoneczniki” - opis obrazu, interpretacja
- Człowiek, rzeczywistość i teatr w „Kartotece” Tadeusza Różewicza
- Stefan Żeromski „Zmierzch” - streszczenie skrótowe opowiadania
- „Władca pierścieni” Tolkiena - dialog - rozmowa między przyjaciółmi dotycząca powieści
- Poezja Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego - motywy - Bóg, świat, człowiek