Flaubert „Pani Bovary” - charakterystyka Leona Dupuis
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Leon Dupuis jest jedną z głównych postaci powieści Gustava Flauberta pt. „Pani Bovary”. Poznajemy go w momencie, gdy młode małżeństwo Bovary przenosi się do Yonville, by ratować Emmę przed pogłębiającą się z każdym dniem depresją i marazmem. Leon szybko zakochuje się w młodej mężatce, z którą łączy go podobna wrażliwość, wyidealizowana wizja rzeczywistości i zamiłowanie do sztuki, rozumianej przede wszystkim jako piękne powieści o romantycznej miłości, wielkich uniesieniach, łzach szczęścia – takiego bowiem życia pragnęliby dla samych siebie. Młodzi spotykają się zawsze, gdy nadarzy się ku temu sposobność, dzieląc się rozmaitymi refleksjami i wątpliwościami, Leon nie potrafi jednak wejść w bardziej dosłowne, intymne relacje z zamężną kobietą i młodą matką. Ostatecznie wyjeżdża na studia prawnicze do Paryża.
Po kilku latach powraca ze stolicy do wiejącego małomiasteczkową nudą Yonville, mając za sobą doświadczenie wielkomiejskiego trybu życia i odpowiadającej mu obyczajowości. Pewnego dnia wybiera się do opery w Rouen, gdzie spotyka Emmę. Kobieta odprawia męża do domu, sama zaś zostaje z dawnym ukochanym w miejscowym hotelu. Tym razem Leon już bez skrupułów wdaje się w romans, który potrwa wiele miesięcy. Od czasu przypadkowego spotkania młodzi regularnie umawiają się na schadzki w hotelowym pokoju, w którym coraz rzadziej zdarza im się prowadzić równie piękne i górnolotne rozmowy, jak przed laty.
Ostateczne rozczarowanie pani Bovary osobą Leona przynosi okres, w którym jej zadłużenie w miejscowym sklepie z galanterią sięga już na tyle dużej kwoty, że jego właściciel zaczyna coraz głośniej dopominać się o swoje pieniądze. Emma prosi wówczas o pomoc swego kochanka, Leon jednak jej odmawia, z łatwością znajdując wymówkę. Ich stosunki ulegają wtedy ochłodzeniu.
Niedługo później kobieta popełnia samobójstwo przygnieciona własnymi rozczarowaniami, prozaicznymi problemami, poczuciem winy i samotności, w jakiej pozostawili ją jej kochankowie gdy tylko zaczęła stawiać im jakieś wymagania. Dla Emmy Leon był wielką miłością, zaś ona dla niego okazała się jedynie zwykłą przygodą, miłym dodatkiem do życia, które prowadził niezależnie od niej. Samobójcza śmierć kochanki pozostawiła w nim tak nikły ślad, iż niedługo po pogrzebie zapomniał o wszystkim, co się stało i zajął się poszukiwaniami odpowiedniej kandydatki na żonę.
Podobne wypracowania do Flaubert „Pani Bovary” - charakterystyka Leona Dupuis
- Obraz wsi w Pieśni XII („Pieśń świętojańska o Sobótce”) Jana Kochanowskiego
- Tadeusz Miciński - charakterystyka twórczości
- Motyw cierpienia w literaturze i sztuce różnych epok - opracowanie
- Antoni Czechow „Romans z kontrabasem” - charakterystyka bohaterów opowiadania
- Archetypy mitologiczne - przykłady
- Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - Werter jako bohater romantyczny
- Pokolenie Kolumbów - przedstawiciele, geneza nazwy, charakterystyka
- Miłość niespełniona jako uczucie charakterystyczne dla epoki romantyzmu. Przykłady literackie - przyczyny i skutki popularności motywu miłości w literaturze
- Dlaczego Mały Książę opuścił swoją planetę? – rozprawka na podstawie książki „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery' ego
- Jan Andrzej Morsztyn „Niestatek” („Prędzej kto wiatr w wór zamknie...”) - interpretacja i analiza wiersza
- Legenda o bazyliszku - opis bazyliszka
- Stanisław Trembecki „Sofijówka”- interpretacja, opracowanie poematu
- Stanisław Lem „Opowieść o pilocie Pirxie” - opracowanie utworu
- Bajronizm a werteryzm - dokonaj charakterystyki porównawczej
- Homer „Iliada” - „Pożegnanie Hektora z Andromachą” - opowiedz fragment „Iliady”
- Pokolenie Kolumbów - moralne doświadczenia pokolenia w oparciu o twórczość Borowskiego, Baczyńskiego, Różewicza
- Rilke „Zgaś moje oczy” - interpretacja i analiza utworu
- Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - przedmioty codzienne i ich znaczenie. Znaczenie pamięci w powieści
- Rilke - biografia, życiorys
- René Goscinny - biografia, życiorys