Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Trembecki „Sofijówka”- interpretacja, opracowanie poematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oświecenie kochało ogrody. Uporządkowanie sił natury i nadanie im określonego kształtu pozwalało nie tylko radować oczy wspaniałymi widokami, ale było także symbolem zwycięstwa rozumu i harmonii. Stanisław Szczęsny Potocki w 1796 r. postanowił założyć takie właśnie miejsce, by uradować swą żonę, Zofię (stąd nazwa „Sofijówka”). Poświęcił na ten cel olbrzymią kwotę – 15 milionów ówczesnych złotych. Projektantem został wybrany Ludwik Metzell. Powstało dzieło zapierające dech w piersiach, a Potockiemu do szczęścia brakowało tylko utworu poetyckiego, który opiewałby jego uroki. Z takim zadaniem zwrócił się do Stanisława Trembeckiego.

Wybitny poeta doby oświecenie w momencie kiedy podejmował się tego zadania znajdował się już u schyłku życia. Jako że był to człowiek nietuzinkowy (hulaka, utracjusz, a zarazem wybitny artysta i inteligent), możemy się domyślać, że przyjął zlecenie nie tylko w celach zarobkowych. Tak rzeczywiście było. Trembecki między wspaniałe opisy zręcznie wplótł swoją filozofię polityczną i życiową (hedonizm). Przyjrzyjmy się teraz jego dziełu i opiszmy je pokrótce.

„Sofijówka” to bardzo rozbudowany poemat opisowy. Poeta z topograficzną dokładnością prezentuje kolejne...

Podobne wypracowania