Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Stanisław Lem „Opowieść o pilocie Pirxie” - opracowanie utworu

Stanisław Lem „Opowieść o pilocie Pirxie” - opracowanie utworu

„Opowieści o pilocie Pirxie” autorstwa Stanisława Lema to zbiór opowiadań science fiction, których bohaterem jest kosmonauta - tytułowy Pirx. Towarzyszymy mu podczas całej jego zawodowej drogi - od momentu, kiedy jest jeszcze młodym, nieco „gapowatym” rekrutem w pierwszym opowiadaniu do czasu, kiedy zostaje komandorem.

Pirx podczas całej swojej kariery rozwiązuje różne zagadki, między innymi zaginięcia dwóch pilotów - w opowiadaniu „Patrol” czy zaginięcia robotów w opowiadaniu „Wypadek” kilkakrotnie unika śmierci, na przykład uratowany przez robota górniczego w „Polowaniu”, przeżywa także wiele przygód związanych z próbami nawiązania kontaktu z inną cywilizacją lub przebywając w towarzystwie robotów.

Dokończenie przygód Pirxa odnaleźć można w powieści Lema „Fiasko”, gdzie bohater połowicznie umiera. Zostaje odratowany przez naukowców, jednak nie jest to już ta sama postać - naukowcy zszywają go z ciał dwóch osób.

Tematyka książki krąży wokół problemów związanych ze spotkaniem człowieka z maszyną . Zostały tu skonfrontowane ze sobą typowy dla człowieka i „maszynowy”...

Podobne wypracowania