Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Iliada” - „Pożegnanie Hektora z Andromachą” - opowiedz fragment „Iliady”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożegnanie Hektora z Andromachą” to tytuł VI księgi „Iliady” - eposu autorstwa Homera, który opowiada o przyczynach i przebiegu wojny trojańskiej.

Księga szósta rozpoczyna się opisem walk na polu bitwy. Widzimy tu Agamemnona - dowódcę wojsk greckich, który nakazuje zabijać wszystkich Trojan. Nie pozwala on Menelajowi wziąć w niewolę Atryda i sam zabija go włócznią.

Tymczasem wśród wojsk trojańskich pojawia się wieszcz Helen, który nakazuje Hektorowi zagrzewać wojska do boju. Mówi też, ze dowódca powinien wrócić do miasta i nakazać złożenie ofiary Atenie, aby błagać boginię o wsparcie.

Hektor natychmiast postanawia skorzystać z rad wieszcza. Zanim jednak uda się do miasta zagrzewa jeszcze swoich żołnierzy do walki. W czasie, kiedy dowódca opuszcza plac boju, następuje opis spotkania Glauka i Diomeda, którzy postanowili stoczyć pojedynek. Przed walką opowiadają sobie jednak historie swoich rodów. Okazuje się, że ich przodkowie, wśród których był słynny Bellerofont - tu następuje przytoczenie mitu o tym herosie, który zabił między innymi Chimerę - byli przyjaciółmi. Kiedy obaj wojownicy to odkrywają, postanawiają zaniechać...

Podobne wypracowania