Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Balzac „Ojciec Goriot” - Dlaczego ojca Goriot można nazwać „Chrystusem ojcostwa”? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Określenie „Chrystus ojcostwa” w odniesieniu do ojca Goriot wskazuje na jego ogromną miłość do córek. Uczucie, jakim ojciec darzył córki, było bezgraniczne, one jednak odpłacały mu niewdzięcznością. Zwracały się do niego, ilekroć potrzebowały jego pieniędzy, ale kiedy to on był w potrzebie, nie miały dla niego czasu. Postawa wybaczającego ojca i bardzo niedoskonałych córek nasuwa analogię miłości człowieka do Boga. W tym kontekście ojciec Goriot jest niczym Chrystus, kochający, cierpliwy i przebaczający. Jednak ta analogia jest dość powierzchowna i zasadna tylko w ograniczonym zakresie.

Sam autor naprowadza na ten trop sacrum, kiedy nazywa swego tytułowego bohatera „wiekuistym ojcem”. Jest to wyraźne odniesienie do boskiego charakteru miłości. W innym miejscu ojciec Goriot mówi o swoim stosunku co córek: „to jakieś wewnętrzne drganie, które wszędzie rozlewa ciepło. Słowem, żyję trzykrotnie. (...) Kiedy zostałem ojcem, zrozumiałem Boga”. Niewątpliwie ojciec Goriot miał dla swych dzieci wiele uczucia. Były one dla niego najważniejsze w życiu, dla nich gotów był poświęcić dorobek całego życia. Wydaje się jednak, że jego postawa wynikała raczej z zaślepienia niż z miłości. Pod tym względem...

Podobne wypracowania