Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Władca pierścieni” - Rola przyjaźni w powieści Tolkiena - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyjaźń należy do głównych motywów powieści „Władca pierścieni” angielskiego pisarza J.R.R. Tolkiena. Autor opowiada o fantastycznym świecie Śródziemia zagrożonym przez siły zła, wywodzące się z Mordoru. Książka jest kontynuacją motywów zawartych w powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jej bohater, Bilbo Baggins, jest wujem Frodo Bagginsa, występującego we „Władcy pierścieni”, co więcej, przekazuje mu magiczny pierścień, który czynił go niewidzialnym. Niestety, posiadający ogromną moc przedmiot daje władzę nad światem, zagarnąć go pragnie Sauron, zły czarownik z Mordoru. Przedstawiciele wolnego świata uznają więc, że pierścień trzeba zniszczyć w miejscu gdzie powstał, czyli wrzucić do krateru góry Orodruiny. By to zrobić, Frodo z przyjaciółmi organizują wyprawę przez trudno dostępne i niebezpieczne krainy.

Uczestnicy wyprawy muszą liczyć na siebie – ogromną rolę odgrywa tu zaufanie i lojalność. Taki relacja łączy Frodo Bagginsa i Sama Gamgee. Początkowo obu łączą stosunki, które można nazwać służbowymi – Sam jest ogrodnikiem u Frodo. Ze szczerym entuzjazmem reaguje na propozycję wzięcia udziału w wyprawie z pierścieniem. Po drodze Frodo przekonuje się, że Sam jest...

Podobne wypracowania