Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Historia Minotaura” - motyw labiryntu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W literaturze labirynt najczęściej pełni rolę wyobrażenia (metafory) skomplikowanego i zagmatwanego świata. Plątanina korytarzy przywodzi na myśl przeciwności, trudności. W środku może znajdować się wielkie niebezpieczeństwo (np. Minotaur w klasycznej wersji mitu), ale także pewnego rodzaju sacrum (np. strych w plątaninie domowych pomieszczeń w „Sklepach cynamonowych”). Czym jest labirynt w „Historii Minotaura” - napisanym przez Zbigniewa Herberta poemacie.

System skomplikowanych korytarzy zostaje zbudowany przez Dedala - twórcę kierunku „architektury pedagogicznej”. Możemy więc wywnioskować, że w plątaninie różnych dróg Minotaur będzie odbierał jakieś nauki. Celem labiryntu jest, jak zostało to określone w tekście, „wdrożenie Minotaura w zasady poprawnego myślenia”. Konstrukcja okazała się być bardzo przemyślana. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się stopniowanie trudności kolejnych pomieszczeń. Wielkogłowy książę miał najpierw nauczyć się podstaw, następnie doskonalić swe umiejętności. Na ścianach znajdowały się nawet „poglądowe” freski. Niestety pomimo wielkich starań Dedala i Minosa, pomimo stworzenia swego rodzaju perły „architektury pedagogicznej”, wszystko okazało się być przedsięwziętym...

Podobne wypracowania