Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Powrót taty” - interpretacja i analiza ballady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powrót taty” to ballada, która weszła w skład tomu „Ballady i romanse”, czyli najważniejszego, bo przełomowego dzieła wczesnego polskiego romantyzmu. Utwór ten opowiada o dramatycznych wydarzeniach - matka zmartwiona długą nieobecnością męża, wysyła dzieci, by pomodliły się w jego intencji przy cudownym obrazie.

Zanim jednak zajmiemy się dalszym ciągiem dzieła, przeanalizujmy jego budowę. Składa się na nią 21 tetrastychów, których wersy liczą odpowiednio 11 i 8 sylab. Pojawiają się rymy przeplatane. Warstwa stylistyczna nie jest szczególnie rozbudowana. Składają się na nią głównie epitety pojawiające się w opisach.

Dzieci posłane na wzgórek, by pomodliły się o powrót ojca, łatwo docierają do celu. Tam zaczynają odprawiać modły, nie mają jednak pojęcia o tym, że są obserwowane. Nagle na horyzoncie pojawia się kupiecki wóz, a wśród orszaku jedzie także ich tato. Wszyscy porwani radością rzucają się sobie w objęcia. Wtedy z pobliskich krzaków wypadają zbójcy i okrążają zgromadzonych. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ale herszt bandy postanawia darować życie kupcowi, gdyż widział modlące się dzieci. Ten obraz przypomniał mu o własnej rodzinie.

Akcja...

Podobne wypracowania