Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Potop” - obraz Polaków w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Trylogia” Henryka Sienkiewicza szybko zyskała sławę dzieła stworzonego „ku pokrzepieniu serc” skupiając się na okresie militarnej i gospodarczej potęgi Rzeczypospolitej, której wspomnienie miało pocieszać Polaków pozbawionych własnego państwa. Wszystkie trzy powieści cyklu okazały się jednak ogromnie wartościowe nie tylko ze względu na swój aspekt rozrywkowo-przygodowy, ale przede wszystkim dzięki doskonałemu opracowaniu warstwy faktograficznej, na której kanwie Sienkiewicz stworzył dzieło wiernie relacjonujące realia XVII-wiecznej Polski.

Jednym z elementów opracowanych na podstawie wnikliwych studiów stał się opisany szczególnie barwnie w „Potopie” przekrój społeczeństwa polskiego z czasów najazdu Szwedów. Większość bohaterów wywodzi się co prawda ze szlachty lub arystokracji, nie zabrakło jednak również przedstawicieli ubogiej szlachty zagrodowej i zwykłych chłopów, których rola w ważnych wydarzeniach historycznych została bardzo wyraźnie zaznaczona. Jedną z najmocniej wyeksponowanych przez Sienkiewicza cech narodu jest więc jego zdolnośc do jednoczenia się w obliczu zagrożenia...

Podobne wypracowania