Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterów pojawiających się w opowieści „O krasnoludkach i sierotce Marysi” możemy podzielić na ludzi, krasnoludki i postaci zwierzęce. Tę krótką charakterystykę każdej z ważniejszych postaci rozpoczniemy od tych najbardziej realnych.

Sierotka Marysia jest biedną dziewczynką, która zajmuje się wypasem gęsi w Głodowej Wólce. Jej matka umarła, a Marysia, chcąc mieć na kawałek chleba, musiała udać się na służbę. To postać niezwykle skromna, wrażliwa i dobra. Szczególnie bliska była jej przyroda. Dziewczynka sama mówiła, że nie może się śmiać, ponieważ „wiatr wzdycha” i „brzozy płaczą”. Z piosenki wróbli dowiadujemy się, że Marysia ma złote włosy i oczy w kolorze nieba. Najbardziej brakuje jej ukochanej mamy i rodzinnego domu. Prosi ptaszki, żeby matuleńka odwiedzała ją w snach.

Dziewczynka zna wiele pieśni, które urozmaicają jej monotonne chwile, spędzane podczas pilnowania gęsi. Marysia bardzo wiele czasu poświęca zwierzętom. Śpiewa piosenki dla chomika, bardzo miłuje swojego psa – Gasia. Kiedy nie udaje się jej ochronić stadka przed atakiem lisa, wyrusza na podróż do Królowej Tatry, by prosić władczynię o przywrócenie gęsi do życia.

Imponująca...

Podobne wypracowania