Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kain i Abel - charakterystyka porównawcza postaci biblijnych

Kain i Abel byli synami Adama i Ewy - pierwszych ludzi, którzy stworzeni zostali przez Boga. Bracia urodzili się już po wygnaniu pierwszych ludzi z raju. Mieli oni także trzeciego brata - Seta, od którego bezpośrednio pochodzili wszyscy późniejsi patriarchowie. Stało się tak z powodu zatargu między starszymi braćmi.

Z dwójki braci to Kain był starszy. Był rolnikiem, podczas, gdy jego młodszy bart Abel zajmował się pasterstwem. Kiedy obaj bracia składali ofiarę Bogu, by podziękować Mu za owocne plony, starszy ofiarował swoje najlepsze płody, młodszy zaś złożył w ofierze najlepsze sztuki ze swoich zwierząt.

Bóg przyjął ofiarę Abla, co symbolizował unoszący się w górę dym. Ofiara Kaina nie została przyjęta - dym z jej palenia nie unosił się w górę. Oznaczało to, że Bóg nie chce tego, co oddawał mu starszy z braci. Taki stan rzeczy zasmucił Kaina. Jak czytamy w Biblii - od tego czasu chodził on z „ponurą twarzą”. Słowa te wyjaśniane są w komentarzach biblijnych jako znak nieczystości sumienia, niepewnej moralności.

Bóg zwrócił się do Kaina z pytaniem, dlaczego jest smutny. Mówił mu, że jeżeli nadal tak będzie to ulegnie grzechowi, a przecież powinien nad tym grzechem panować....

Podobne wypracowania