Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wartości w życiu człowieka - omów temat odwołując się do powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”

„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego to powieść, w której spór toczą rozum i wiara. Wygrywa wiara, ale jej zwycięstwo nie przychodzi łatwo. Rodion Raskolnikow, główny bohater utworu, wierzy w potęgę intelektu. Jest człowiekiem młodym, do niedawna studiował, ale z powodu braku pieniędzy był zmuszony studia rzucić. Raskolnikow nie uznaje istnienia Boga, odwołuje się do potęgi intelektu. Zdaniem bohatera niektórzy ludzie są wybitni, a reszta to całkiem przeciętna masa. Dlatego te wybitne jednostki mogą łamać prawo –  jednak pod warunkiem, że robią ją dla dobra ludzkości – gdy na drodze ich odkryć, kariery, sukcesu stanie ktoś przeciętny. Teoria, o której tu mowa, doprowadzi Raskolnikowa do podwójnego morderstwa – były student będzie za wszelką cenę chciał przekonać się, czy też zalicza się do wyjątkowych jednostek. Na swoją ofiarę wybiera starą lichwiarkę, o której wyraża się pogardliwie, twierdząc, że to „wesz”. Czy chrześcijanin mógłby tak mówić o drugim człowieku? Oczywiście że nie.

Po zabiciu lichwiarki i jej siostry świat wartości Raskolnikowa załamuje się. Rodion okazuje się za słaby, boleśnie przekonuje się, że na pewno nie jest z kategorii wybranych, wybitnych...

Podobne wypracowania