Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesienny krajobraz - Opis krajobrazu jesieni

Jesienny krajobraz jest pełny barw, zapachów i dźwięków rozdawanych szczodrze przez naturę – niemal jak majątek rozdzielany w pośpiechu pomiędzy przyjaciół przez kogoś, kto wyjeżdża na zawsze gdzieś daleko i wie, że jego rzeczy na nic mu się już nie przydadzą.

Cały świat zdają się wypełniać wielobarwne liście – niektóre szeleszczą już brązową barwą starości, inne czerwienieją dopiero od coraz wolniej krążących w nich soków, a niektórym udało się nadal zachować młodzieńczą zieleń. Pokrywają jeszcze coraz bardziej nagie drzewa albo wirują wkoło i tworzą kolorowe kobierce na rzadkich trawnikach. Pojawiają się także w dłoniach spacerowiczów, szczególnie tych najmłodszych.

Z jesienią kojarzy mi się również widok kasztanów rozrzuconych gęsto we wszystkich parkach, na skwerach – wszędzie tam, gdzie znalazło się miejsce dla kilku drzew. Oko zapalonego zbieracza uważnie wypatruje soczysto zielonych, najeżonych skorupek, ukrywających w sobie elementy przyszłych kasztanowych ludzików, które każdej jesieni goszczą w większości polskich domów.

Ulice wypełniają promienie stygnącego słońca, pozbawione już letniego szaleństwa i siły, ale jeszcze nie tak oszczędne, jakimi staną się zimą. Promienie cieszą nasze oczy coraz krócej, coraz częściej znikają też za deszczowymi chmurami. Jesień jest więc także krajobrazem natury płaczącej przy pożegnaniu ze swoją bujnością. To krajobraz skąpany w chłodnym i gęstym deszczu, który szerokimi strugami przepływa przez ulice i gubi się w nurcie coraz rzek. Nieodłącznym elementem krajobrazu stają się więc parasolki i kalosze, swoimi kolorami próbujące nierzadko dorównać jesiennym liściom.

Bardzo lubię jesienny krajobraz ze względu na jego kolory i spokój, jaki zdaje się górować wówczas nad całą naturą. Zawsze towarzyszy mi jednak odrobina smutku związana z myślą o tym, że jej cudowne kolory i zapachy stanowią coś na kształt pożegnalnego list, w którym przyroda zapowiada swoje odejście w zimowy sen.

Podobne wypracowania do Jesienny krajobraz - Opis krajobrazu jesieni