Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Romantyzm a średniowiecze - Fascynacja średniowieczem w epoce romantyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm wysunął na pierwszy plan uczucia i emocje. Nastrojowość utworów była budowana na różne sposoby. Jednym z nich było odwoływanie się do mrocznych czasów średniowiecza. Dodatkowo inspirujący okazali się mężni rycerze, którzy konsekwentnie realizowali swoje cele, nigdy się nie poddając.

Walter Scott już od młodości przejawiał zainteresowania folklorem i literaturą ludową. Nie pozostało to bez wpływu na jego twórczość. W swoich powieściach łączył on fakty historyczne z rdzennymi wierzeniami. Wszystko osadzał w mrocznych i tajemniczych realiach. Tematyką jego literatury były m.in. wyprawy krzyżowe. Nieprzypadkowo sięgano do historii średniowiecznej. Miały wtedy miejsce naprawdę doniosłe wydarzenia, skrupulatnie opisywane w kronikach. Wielką wagę przykładano także do wyidealizowanego obrazu rycerza indywidualisty („Pieśń o Rolandzie”).

W dobie romantyzmu nastąpił szybki rozwój jeszcze jednego gatunku powieści. Była to powieść gotycka. Akcje osadzano wśród zimnych murów ciemnych zamczysk. Towarzyszyły jej wydarzenia nadprzyrodzone, wprowadzające atmosferę grozy. Fabuła obfitowała w zbrodnie, pojedynki, tajemnicze zniknięcia, romanse. Nawiązania do średniowiecza są tutaj wyraźne. Przede wszystkim...

Podobne wypracowania