Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa - postawy wobec tradycji narodowej bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tradycja jest jednym z kluczowych pojęć dla konstrukcji świata przedstawionego w powieści Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem”. Stosunek wobec niego wyznacza charakter  i postrzeganie niemal wszystkich z jej bohaterów, determinując również w dużym stopniu przebieg fabuły i warstwę ideową dzieła. 

Jednym z symboli tradycji narodowej jest pomnik Jana i Cecylii – legendarnych założycieli wsi Bohatyrowicze – pełniący w powieści rolę swego rodzaju miernika przywiązania i szacunku poszczególnych bohaterów do przodków i historii. To właśnie spod niego przed laty wyruszali do powstania styczniowego mieszkańcy wiejskich chat i korczyńskiego dworu, ramię w ramię stając do solidarnej walki o wspólną ojczyznę. Po klęsce powstania i śmierci Andrzeja i Jerzego pomnik stał się miejscem pielgrzymek Bohatyrowiczów, którzy starannie pielęgnowali pamięć o utraconych bliskich, ale również o ojczyźnie, postrzegając owo symboliczne miejsce jako realizację snu o wyzwolonej, demokratycznej Polsce, gdzie przedstawiciele wszystkich warstw społecznych wspólnie walczą o lepsze jutro.

Symbolicznym jest fakt, iż Benedykt Korczyński na wiele lat zapomniał o tym miejscu, na tyle zaabsorbowany...

Podobne wypracowania