Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - opracowanie książki

„Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz to drugi tom „Jeżycjady”, czyli zbioru powieści tej autorki, kierowanych głównie do młodzieży. Akcja książki rozpoczyna się w Łebie, w maju 1975 roku. Jednakże szybko przenosi się do rodzinnego miasta autorki - nieustannie pojawiającego się w jej twórczości Poznania.

Główną bohaterką jest piętnastoletnia Aniela Kowalik – dziewczyna żywa i temperamentna. W marzeniach ciągle snuje plany, że zostaje wielką aktorką, dlatego z rozkoszą czyta dramaty i odgrywa sceny przed lustrem. Pewnego dnia spotyka ona na plaży przystojnego Pawełka – mieszkańca Poznania. Aby nie przepuścić nadarzającej się okazji na poderwanie naprawdę atrakcyjnego młodzieńca, postanawia, pod pretekstem nauki w liceum poligraficznym, udać się do stolicy Wielkopolski. Wakacje upływają pod znakiem ciepłych listów, a kiedy bohaterka w sierpniu dociera na miejsce, sprawy toczą się wręcz lawinowo. Wynajmuje mieszkanie u ciotki Lilii, jednak musi za nie płacić. Los chce, że, na skutek interwencji w sprawie wyłudzania pieniędzy przez Tomcia i Romcia, zostaje pomocą domową u rodziny swego ukochanego (oczywiście incognito – jako Franciszka Wyrobek). To pozwala jej obserwować jego naturalne zachowanie, co sprawia, że dziewczyna jest coraz bardziej rozczarowana postawą Pawełka.

Jak sugeruje tytuł – powieść Małgorzaty Musierowicz jest historią o kłamstwach. Główna bohaterka za ich pomocą toruje sobie drogę do „miłości swojego życia”. Jednak okazuje się, że sama pada ofiarą kłamstw. Nieustannie zapewniający ją o swojej miłości Pawełek, traktuje ją tak naprawdę jak zabawkę. Nie przykłada do niej szczególnej wagi, tak jak do innych dziewcząt, którymi jest zainteresowany. Okazuje się, że wyidealizowany mężczyzna nie jest tak naprawdę godny uczucia.

Aniela Kowalik jest postacią lekko pretensjonalną i zarozumiałą. Będąc w nowym miejscu, bardzo szybko odkrywa minusy takiej postawy. Ma wielkie problemy ze znalezieniem przyjaciół, sympatią darzy ją tylko Robrojek. Jednakże dziewczyna prędko odkrywa, że zmiana jej stosunku do ludzi, pociągnie za sobą ich lepsze reakcje na jej osobę. Dzięki temu udaje się jej stopniowo zaskarbiać sympatię rówieśników.

„Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz to książka, którą można określić mianem powieści z przesłaniem dydaktycznym. Główna bohaterka – Kłamczucha – cierpi nie tylko wtedy, gdy jej własne kłamstwa obracają się przeciwko niej, ale także wtedy, kiedy jest oszukiwana przez Pawełka. Prawda zawsze wychodzi na jaw, a nawet najlepszy fałsz nie jest w stanie jej zatuszować. Podobnie jest z podejściem do innych ludzi. Aniela jest początkowo niedostępna i opryskliwa, jednak kiedy pokazuje się z dobrej strony, coraz więcej osób chce się z nią przyjaźnić. Bardzo ważne miejsce w powieści zajmuje pasja – w tym wypadku aktorstwo. Wierna swoim marzeniom Aniela osiąga w końcu sukces – występuje w inscenizacji „Hamleta” (zdobywa najwięcej braw).

Życie nie zawsze toczy się tak, jak sobie zaplanujemy. To co dajemy, jest także tym, co otrzymujemy. A wierność swoim marzeniom i pasji pozwala uczynić życie znacznie bardziej znośnym. Być może to są najważniejsze prawdy, wypływające z drugiego tomu „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz.

Podobne wypracowania do Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - opracowanie książki