Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małżeństwa w literaturze - porównanie na podstawie „Żony modnej” Krasickiego i „Kamizelki” Prusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwory „Żona modna” oraz „Kamizelka” prezentują dwa zupełnie odmienne, opozycyjne wobec siebie portrety małżeństw, które możemy uznać za modelowe dla ideału związku oraz jego przeciwieństwa. Obaj twórcy osadzili wykreowane przez siebie pary w ściśle określonych realiach współczesnych sobie warunków społecznych, za ich pośrednictwem zwracając jednocześnie uwagę na pewien problem wykraczający poza kwestię zależności zachodzących w związku kobiety i mężczyzny.

Ignacy Krasicki w swojej satyrze przedstawia sylwetki reprezentantów dwóch warstw XVIII-wiecznego polskiego społeczeństwa – przywiązanego do tradycji i zorientowanego na pomnażanie swego majątku ziemianina oraz zmanierowaną młodą damę, która - wychowawszy się w Warszawie – ślepo podąża za nowinkami i modą panującymi w świecie zachodniego blichtru. Różnią ich przyzwyczajenia, ulubione rozrywki, podejście do życia towarzyskiego, a nawet gusta kulinarne, przez co stanowią przykład pary niemal pod każdym względem niedopasowanej, nie mogącej stworzyć zgodnego małżeństwa, a z pewnością nie wróżącej dla żadnego z nich szczęśliwego pożycia rodzinnego w poczuciu spełnienia i zadowolenia. Ich małżeństwo zostaje skojarzone wyłącznie...

Podobne wypracowania